Biuro Karier Politechniki Śląskiej

Widzisz wiadomości znalezione dla frazy: Biuro Karier Politechniki Śląskiej




Temat: Ściąga, kto kim i gdzie jest.
Rektor Politechniki Śląskiej
prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik, prof. zw. w Pol. Śl.

Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej
prof. dr hab. inż. Jerzy Rutkowski

Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju
prof. dr hab. inż. Leszek Blacha

Prorektor ds. Dydaktyki
dr hab. Stanisław Kochowski, prof. nzw. w Pol. Śl

Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Przemysłem
dr hab. inż. Jan Ślusarek, prof. nzw. w Pol. Śl.

Kanclerz Politechniki Śląskiej
mgr inż. Wojciech Wydrychiewicz

Zastępca Kanclerza Politechniki Śląskiej - Kwestor
mgr Krystyna Pręda

Wydział Architektury:

Dziekan - dr hab. inż. arch. Krzysztof Gasidło, prof. nzw. w Pol. Śl
Prodziekan ds. Nauki - dr hab. inż. arch. Zbigniew Kamiński, prof. nzw. w Pol. Śl., Prodziekan ds. Studenckich - dr inż. arch. Joanna Serdyńska
Prodziekan ds. Organizacji - dr inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak

Katedry
Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego:
dr hab. inż. arch. Krzysztof Gasidło, prof. nzw. w Pol. Śl.

Katedra Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych:
dr hab. inż. arch. Jerzy Witeczek, prof. nzw. w Pol, Śl.

Katedra Historii i Teorii Architektury
prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Niezabitowski, prof. zw. w Pol. Śl.

Katedra Projektowania i Nowych Technologii w Architekturze
prof. dr hab. inż. arch. Jacek Włodarczyk

Katedra Architektury Obiektów Biurowych i Strategii Projektowania
prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta Niezabitowska, prof zw. w Pol. Śl

UZSS – Uczelniany Zarząd Samorządu Studenckiego
Przewodniczący UZSS-u: Patrycja Kozik

RDS – Rada Delegatów Studenckich

Organizacje Uczelniane:
Akademicki Chór Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Akademicki Klub Krótkofalowców
Akademicki Klub Płetwonurków "KALMAR"
Akademicki Klub Turystyczny "WATRA"
Akademicki Klub Zabytkowego Motocykla "CYKLOP"
Akademicki Teatr "REMONT"
Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej
Biuro Karier Studenckich
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Akademickie
Katolicki Związek Akademicki "COMMUNIO"
Ośrodek Sportu Politechniki Śląskiej - AZS
Ośrodek Radia Studenckiego Politechniki Śląskiej
Sekcja Aikido AZS Gliwice
STOWARZYSZENIE STG przy Politechnice Śląskiej
Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich
Studenckie Koło Przewodników Górskich "HARNASIE"
Śląski Yacht Club





Temat: PRACA? STAŻ? PRAKTYKA?-Inżynierskie Targi Pracy w Gliwicach


W dniach 27-28 marca na Politechnice Śląskiej w Gliwicach po raz ósmy odbędą się Inżynierskie Targi Pracy. Impreza ta jest kontynuacją dobrze już znanych Targów Pracy i Praktyk. Ich celem jest umożliwienie studentom głównie IV i V roku zapoznania się z obecnymi warunkami rynku pracy i wymogami stawianymi przez dzisiejszych pracodawców.
Targi odbędą się w gmachu hali Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy ulicy Kaszubskiej 28 w godzinach 9.00 – 16.00. Mają one charakter otwarty, co znaczy, że może przyjść na nie każdy – a warto!

Pierwszy dzień, 27 marca będzie miał charakter wystawienniczy.
W tym dniu odwiedzający będą mogli zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy dla inżynierów. Targi to także dogodna okazja znalezienia swojego wymarzonego stażu lub praktyki. A będzie w czym wybierać. Organizatorzy przewidują obecność ok. 50 firm. Będą to głównie firmy działające w branży inżynierskiej: elektronicznej, mechaniczno-technologicznej, informatycznej oraz wielu innych, które do swoich szeregów poszukują wysoko wykształconych i kreatywnych inżynierów.

Na środę 28 marca zaplanowano szereg prezentacji firm biorących udział w targach. Prezentacje odbędą się na poszczególnych wydziałach uczelni. Przewidziane są także warsztaty z zakresu efektywnego poruszania się na rynku pracy przeprowadzane przez firmy szkoleniowe.

Stowarzyszenie Studentów BEST Gliwice i Biuro Karier Studenckich Politechniki Śląskiej serdecznie zapraszają na Targi.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej
www.targipracy.edu.pl

Do zobaczenia.





Temat: PK
PK NAJLEPSZA

Politechnika Krakowska zdobyła nagrodę Grand Prix (I miejsce w Rankingu Szkół Wyższych w 2008 r.) w rankingu szkół wyższych"Neesweeka" przygotowanym przez polskich pracodawców.

Nasza uczelnia zajęła I miejsce w następujących kategoriach:
- Najlepsza Uczelnia Małopolski
- Najlepsza Uczelnia Techniczna
- Najlepsza Uczelnia Publiczna

Tygodnik "Newsweek/Polska" w numerze 20/2008 (z 18 maja) ogłosił wyniki ogólnopolskiego rankingu szkół wyższych, który opracowano pod kątem rynkowej wartości wykształcenia. Najwyżej w tym zestawieniu została sklasyfikowana Politechnika Krakowska.

"Na potrzeby rankingu firma badawcza ARC Rynek i Opinia przebadała 1409 firm reprezentujących różne branże: handel, motoryzację, usługi, przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, transport, łączność, finanse, hotelarstwo i gastronomię. W każdej z nich sprawdzono, dyplomami jakich uczelni legitymują się osoby zajmujące najwyższe miejsca w hierarchii pracowniczej. Interesowały nas tzw. świeże kadry, czyli pracownicy w wieku do 36 lat" - czytamy w "Newsweeku".

O sukcesie Politechniki Krakowskiej zadecydował najwyższy odsetek absolwentów zatrudnionych w badanych firmach. Ogółem doliczono się w nich 486 absolwentów naszej uczelni, z czego 28 osób jest dyrektorami, 149 zajmuje stanowiska kierownicze, a 309 pracuje na stanowiskach specjalistów.

W rankingu triumfowały głównie uczelnie o profilu inżynierskim. Kolejne miejsca zajęły: Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie, Politechnika Warszawska, Wyższa Szkoła Turystyki i Rekreacji im. M. Orłowicza w Warszawie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Politechnika Śląska w Gliwicach, Politechnika Białostocka, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego i zamykająca pierwszą dziesiątkę Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Z uczelni krakowskich najwyżej uplasowały się: na 23 miejscu Akademia Górniczo-Hutnicza, na 31 miejscu Akademia Ekonomiczna (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny), na 38 miejscu Akademia Rolnicza (obecnie Uniwersytet Rolniczy), na 55 miejscu Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości oraz na 72 miejscu Uniwersytet Jagielloński.

Omawiając wyniki rankingu "Newsweek" cytuje Jolantę Tyszkowską-Paździerko z Biura Karier PK:
- Młodzi ludzie boją się politechnik. Uważają, że to trudne i pracochłonne studia, na które trudno się dostać. Ale dobra jakość ma swoją wartość. Nasi absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy, a dyplom Politechniki Krakowskiej otwiera wiele drzwi.



Temat: Praktyka za praktykę
Praktyka za praktykę

Dzięki międzynarodowemu stowarzyszeniu studentów IAESTE przyszły inżynier z Brazylii czy Ekwadoru może przyjechać na staż zawodowy do Polski, a student z naszej uczelni technicznej może wybrać się na przykład do Japonii.

Stowarzyszenie IAESTE (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) działa na uczelniach technicznych w blisko 90 krajach. Studenci tworzą na uczelni komitet lokalny, który zbiera oferty praktyk dla obcokrajowców, a później wymienia je na praktyki zagraniczne dla swoich studentów.

- Im jest nas więcej, tym większa skala naszej działalności i więcej praktyk dla studentów Politechniki Śląskiej - wyjaśnia zasady wymiany praktyk Łukasz Nowak, koordynator IAESTE jednego z komitetów. Stowarzyszenie ma swoje komitety w. na Akademii Górniczo-Hutniczej, na Politechnice Śląskiej, Politechnice Częstochowskiej, a od tego roku akademickiego także na Politechnice Krakowskiej.

Praktyki z IAESTE to nie wyjazdy typu Work and Travel, lecz praktyki w firmach lub na uczelniach, dzięki którym student zdobędzie zawodowe doświadczenie w dziedzinie, w której zdobywa wiedzę na studiach. Staże trwają najczęściej 8 - 12 tygodni, ale zdarzają się dłuższe, nawet do 36 miesięcy. Na praktyki może wyjechać student kierunku technicznego, który ukończył dwa lata studiów technicznych lub jest doktorantem i zna wymagany obcy język. W 90 procentach wymagany jest angielski. Pod uwagę brana jest średnia ocen z ostatniego semestru, a dodatkowe punkty można dostać za działalność w organizacji.

Zrzeszeni studenci mają co robić. W Polsce nie jest łatwo namówić firmę na zorganizowanie płatnej praktyki dla studenta z zagranicy. Kiedy to się uda, trzeba jeszcze znaleźć odpowiadającego firmie kandydata, podpisać umowę i w końcu zaopiekować się przybyszem z zagranicy. Mimo tych trudności IAESTE w Polsce rozwija się prężnie.

- Co roku zbieramy coraz więcej ofert - mówi Monika Wilczyńska, przewodnicząca lokalnego komitetu IAESTE z Akademii Górniczo-Hutniczej, z której w zeszłym roku na takie praktyki wyjechało aż 40 studentów. Wielu studentów po powrocie do Polski podtrzymuje nawiązane w trakcie praktyk kontakty zawodowe i po studiach wraca do pracy za granicą lub znajduje zatrudnienie w filiach zagranicznych firm w Polsce. Niektóre komitety przyjmują jeszcze dokumenty na letnie praktyki. - Do 20 stycznia można składać dokumenty - wyjaśnia Monika Wilczyńska z AGH. Podobnie jest w komitecie Politechniki Śląskiej.

W działalność w IAESTE można zaangażować się już na pierwszym roku studiów.

- Studenci pierwszych lat są nam bardzo potrzebni. Mogą np. zostać latem w Krakowie i pomagać naszym gościom, którzy przyjeżdżają na praktyki z całego świata. Stowarzyszenie zapewnia im akademik - mówi Wilczyńska. Przez pierwsze dwa lata można działać, a potem można jeździć. - To dobra kolejność, bo w ten sposób sprawdzamy odpowiedzialność kandydata - dodaje. Aktywni studenci są potrzebni szczególnie w nowym komitecie IAESTE przy Politechnice Krakowskiej.

- Jeszcze nie wszyscy o nas wiedzą, chętnych do współpracy zapraszamy w środy do biura karier uczelni w godzinach od 14.30 do 15.30 -mówi Paweł Wojtanek. W najbliższe wakacje na zagraniczne praktyki wyjadą pierwsi studenci Politechniki Krakowskiej.

Ewelina Jaworska

źródło: http://www.rzeczpospolita.pl/



Temat: wszystko i nic - misz masz


Dąbrowska WSB lepsza od Uniwersytetu Śląskiego
Magdalena Warchala
2009-06-30, ostatnia aktualizacja 2009-06-30 23:11

Czołowe śląskie uczelnie nie dostaną ani grosza na prowadzenie tzw. kierunków zamawianych i wysokie stypendia dla studentów, tymczasem niepubliczna Wyższa Szkoła Biznesu z Dąbrowy Górniczej zgarnie kokosy. - Prywatne uczelnie lepiej radzą sobie z pisaniem wniosków, bo stać je na lepszych specjalistów - mówią na uczelniach publicznych.

Studenci informatyki w dąbrowskiej WSB mogą od października liczyć na tysiąc złotych miesięcznego stypendium dla najlepszych, zajęcia wyrównawcze z elektrotechniki, matematyki i fizyki oraz praktyki u przedsiębiorców. Wszystko dzięki prawie 4 mln zł, które uczelni przyznało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu na promowanie kierunków strategicznych dla gospodarki (głównie matematyczno-przyrodniczych).

Do podziału było 370 mln zł, o które rywalizowały 163 projekty z całego kraju. Projekt WSB zajął piąte miejsce, pokonując nawet wnioski Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej czy krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, które nie dostaną ani grosza. MNiSW odrzuciło w sumie ponad setkę projektów, wśród nich te złożone przez Uniwersytet Śląski i Politechnikę Śląską.

W województwie śląskim pieniądze trafią jeszcze tylko do Akademii Techniczno-Humanistycznej z Bielska-Białej (prawie 3,9 mln zł na inżynierię środowiska), Akademii Ekonomicznej (prawie 2,5 mln zł na informatykę) i Politechniki Częstochowskiej (9,8 mln zł na sześć kierunków).

Magdalena Ochwat, rzeczniczka UŚ, nie kryje rozczarowania. - Mamy duże sukcesy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Dotąd udało nam się zdobyć ponad 300 mln zł z funduszy unijnych. W zeszłym roku nasz projekt Uniwersytet Partnerem Gospodarki Opartej na Wiedzy zdobył drugie miejsce w skali kraju. Wniosek do konkursu na kierunki zamawiane przygotowywaliśmy podobnie, spodziewaliśmy się więc równie pozytywnej oceny - mówi Ochwat. Podejrzewa, że projekt UŚ mógł odpaść, ponieważ był zbyt kompleksowy.

- Obejmował aż siedem kierunków. Staraliśmy się o około 19 mln zł na stypendia, kursy wyrównawcze, krajowe i zagraniczne obozy naukowe z udziałem ekspertów. Ministerstwo pozytywnie oceniło zaś głównie wnioski, które obejmowały mniej kierunków - mówi Ochwat.

Teraz uczelnie czekają na pisemne uzasadnienie z ministerstwa. UŚ nie wyklucza, że będzie się odwoływać od decyzji. Tymczasem Paweł Doś, rzecznik Politechniki Śląskiej, która bezskutecznie starała się o pieniądze na 15 kierunków, na razie nie chce udzielać żadnych komentarzy.

Jeden z pracowników PŚ mówi jednak "Gazecie" anonimowo: - Skoro najlepsza w regionie uczelnia techniczna nie otrzymała dofinansowania, może to oznaczać, że ministerstwo oceniało przede wszystkim, jak napisane były wnioski, kosmetyczne detale. Prywatne uczelnie stać na najlepszych specjalistów, niektóre z nich wynajmują do opracowania wniosków profesjonalne firmy - twierdzi nasz rozmówca.

Leszek Grabarczyk, dyrektor departamentu wdrożeń i innowacji w MNiSW, potwierdza, że oceniający wnioski zwracają uwagę na projekt, a nie na prestiż uczelni. - To pieniądze unijne i dlatego oceniający muszą kierować się kryteriami ustalonymi dla programu Kapitał Ludzki - mówi Grabarczyk.

Dominik Penar, rzecznik WSB, przekonuje jednak, że nawet najlepiej dopracowany od strony formalnej projekt musi opierać się na dobrym pomyśle. - Pracowali nad nim wspólnie dziekanat, akademickie biuro karier i doradca zawodowy - mówi Penar.

http://miasta.gazeta.pl/k..._Slaskiego.html




Temat: Brzeżanin wśród laureatów konkursu Primus Inter Pares
Primus Inter Pares („pierwszy wśród równych”) to tytuł nadany cesarzowi rzymskiemu Oktawianowi Augustowi w 23 r. p. n. e. Nazwa funkcjonuje w środowisku ludzi o wyższym wykształceniu, co najmniej od kilkudziesięciu lat, a w kulturze europejskiej od tysiącleci. Do tej idei nawiązuje konkurs "Primus Inter Pares" . Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Primus Inter Pares wraz z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, a patronat przyjął Prezydent RP. Już w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia zaistniała potrzeba nagradzania najwybitniejszych studentów, ale w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia idea wyłaniania najlepszych studentów zanikała w poszczególnych ośrodkach akademickich, aż zaniechano ich nagradzania. W 1999 roku do wyłaniania studentów powróciło Akademickie Centrum Nauki, Kultury i Sztuki, które z czasem przekształciło się w Stowarzyszenie Primus Inter Pares. Nawiązano do starej tradycji i unowocześniono kryteria wyboru najlepszych studentów. Konkurs wywołuje duże zainteresowanie wśród studentów i w znaczący sposób nobilituje reprezentowane uczelnie i regiony. Najpierw wyłaniani są laureaci w poszczególnych uczelniach i regionach, z których wybiera się zwycięzcę w edycji ogólnopolskiej ( w tym roku ósmej).
27 kwietnia w Sali Sejmiku Śląskiego w Katowicach student Wyższej Szkoły Humanistyczno Ekonomicznej w Brzegu Radosław Ciaś odebrał w konkursie na najlepszego studenta roku medal laureata Primus Inter Pares 2007. Nagrodę z rąk Wojewody i Marszałka Województwa Śląskiego odebrało z naszego województwa trzech najlepszych studentów. Wśród wszystkich uczelni województwa Opolskiego Primus Inter Pares została studentka Uniwersytetu Opolskiego, tuż za nią student Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu Radosław Ciaś, a jako trzeci nagrodę odebrał student Politechniki Opolskiej. Kryteria wyboru najlepszych wśród równych obejmowały średnią ocen, znajomość języków obcych, praktyki zawodowe uczestnictwo w wymianach międzynarodowych, działalność w kołach naukowych, prace badawcze, publikacje, referaty, współpracę z prasą naukową, działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich, redagowanie gazet, działalność w fundacjach i stowarzyszeniach, działalność sportową, artystyczną i inną. Jednym zdaniem pod uwagę brano wszystkie osiągnięcia z całego okresu studiów. Wyboru wojewódzkich Primus Inter Pares dokonali przedstawiciele Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, szkoły wyższe, współpracujące przy konkursie izby gospodarcze i handlowe, organizacje współpracujące przy organizacji konkursu oraz organizatorzy z Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Laureat konkursu Radosław Ciaś jest studentem III roku Pedagogiki o specjalności Poradnictwo Zawodowe i Edukacyjne brzeskiej WSHE. Od samego początku studiów wykazywał aktywność społeczną poprzez altruistyczną pracę w środowisku studenckim i społeczności naszego miasta. Jego charakterystyczną sylwetkę i ciepły uśmiech zna zapewne wielu brzeżan. Radek jest powszechnie lubiany i szanowany nie tylko przez swoich kolegów, ale także przez grono profesorów i wykładowców brzeskiej uczelni. Skromny i otwarty na drugiego człowieka.
Rodowity brzeżanin swoje pierwsze doświadczenia zdobył w Wałbrzychu. Przewodniczył różnym młodzieżowym organizacjom, samorządom szkół średnich i wyższych, prowadząc Sejmik Młodzieży Wałbrzycha. Doskonałe wyniki w nauce nie przeszkadzają Radkowi w aktywnej pracy społecznej na rzecz swojego środowiska. Kieruje uczelnianym Biurem Karier przy WSHE, w którym młodzi ludzie z gimnazjum, szkół średnich i wyższych rozpoznają drogę zawodową i edukacyjną. Realizuje projekt z Europejskiego Funduszu Społecznego i Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego oraz pisze własne projekty. Na co dzień mieszka z babcią Felicją, o której wyraża się ciepło, mówiąc że bardzo wiele jej zawdzięcza. W czasie wolnym od zajęć, jego obiektami zainteresowań jest człowiek i Stwórca.
Spytany o receptę na sukces zaproponował skupienie w podjętych zadaniach i wznoszenie próśb o błogosławieństwo Boże. Sukces Radka Ciasia to jednocześnie sukces Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu, której student znalazł się wśród laureatów obok studentów renomowanych uczelni opolskich Uniwersytetu i Politechniki. Należy tylko żałować, że to już ostatni rok jego studiów na brzeskiej uczelni.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • osy.pev.pl
  • Archiwum
    Powered by wordpress | Theme: simpletex